Główna » 2012 » Maj » 22 » Перші поляки в Таврії (Pierwsze Polacy na Tawrii)
22:13
Перші поляки в Таврії (Pierwsze Polacy na Tawrii)

За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 р. в Запорізькій області мешкає 1,8 тис. поляків, з них в Мелітополі - 205 осіб. За даними всесоюзного перепису населення СРСР 1926 р. в Мелітопольській окрузі мешкало 5243 поляків. У 1970 у Мелітополі мешкало 278 поляків, а у 1979 - 290 осіб польського походження.

Перші поселенці-поляки з'явилися в Таврії після маніфесту російського уряду від 13 лютого 1798 року, але масового характеру це переселення набуло в 60-ті роки  XIX століття. В основному це було два потоки: польський з південно-східних районів Польщі та Західної України і український з центральних районів. 

У 60-ті роки XIX століття посилення цього міграційного потоку пов'язано не тільки з еміграцією татарського населення до Туреччини, але і з заворушеннями в Польщі і Україні. Безземельні, малоземельні селяни, що побоювались вигнань до Сибіру, у пошуках кращого життя відправлялися облаштовувати цілинні землі Таврії.

Селитися відособлено, на відміну від інших поселенців - німців, болгар - полякам було заборонено. Майже кожне село, де влаштувалися переселенці, поділялося на дві частини - польську та українську, на поселян, які сповідують православ'я і католицизм. У всіх великих селах поряд з церквою діяв і костел. Костели були також у всіх великих містах.

Українських та польських шкіл не було, навчання в церковно-парафіяльних школах велося російською мовою, і процес асиміляції почався відразу ж з поселенням поляків у Таврії. Вже до початку XX століття мовою міжнаціонального спілкування став південно-український діалект - значно спрощений українська мова з великою кількістю російських слів. Вплив польської мови був досить незначним.

У роки революції та громадянської війни багато поляків, побоюючись переслідувань і репресій, приїжджали до Таврії вже українцями чи навіть росіянами, хоча за Радянської влади в Таврії відкривалися українські школи, а подекуди й польські. Серйозною проблемою була відсутність вчителів, що досконало володіють мовою. З початком колективізації вивчення польської мови припинилося остаточно. Об'єднуючим польське населення фактором була релігія. При костелах створювалися культурні товариства, що проводили просвітницьку роботу. Із закриттям в кінці 20-х років костелів асиміляція прийняла незборотній характер.

Завершальним штрихом остаточної асиміляції польського населення стали репресії 30-х років. Були репресовані як польські шпигуни всі поляки, у яких залишилися родичі в Польщі, або у кого близькі, піддавшись умовлянням емісарів і священиків, покинули Таврію в роки революції та громадянської війни.

Джерела: 1, 2, 345

Wyświetleń: 6733 | Dodał: Sergiusz | Tagi: Полония Мелитопольщины, Перші Поляки, Польский язык в Мелитополе, Pierwsze Polacy | Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: