Główna » 2012 » Sierpień » 13 » Корвацький Андрій Васильович (Korwacki Andrzej) (Видатні поляки Мелітопольщини)
00:05
Корвацький Андрій Васильович (Korwacki Andrzej) (Видатні поляки Мелітопольщини)

Земський лікар Мелітопольського повіту, перший хірург Мелітополя, садівник, краєзнавець, засновник Мелітопольської міської санітарної станції

Народився в 1844 році в Херсоні в родині адвоката судової палати Василя Станіславовича Корвацького. Дитинство і юність пройшло в бідній багатодітній сім'ї.

Дід Станіслав Станіславович брав участь у Польському повстанні 1831 року і був страчений царськими властями. Батько Василь Станіславович, в зв'язку з цим, був змушений у дванадцятирічному віці покинути Польщу, і з торговим обозом потрапив у м. Херсон. Працьовитість і завзятість дозволило йому стати стряпчим в Казенній палаті. За переказами родини рід Корвацького, був пов'язаний родинними узами з угорським королем Матвієм Корвіним (1443-1490 р.р.). У сім'ї Корвацького зберігався сімейний герб у вигляді білого лебедя, що пливе з восьмикінечною зіркою над головою.

Після закінчення Херсонської чоловічої гімназії Андрій в 1968 році вступив до Санкт-Петербурзьку медико-хірургічну академію. Будучи студентом, брав участь у подіях, відомих в історії як "студентські хвилювання", відвідував таємні сходки і зборів народників. У 1869 році був заарештований і, за рішенням суду, відрахований з академії з висилкою на батьківщину під гласний нагляд поліції.

У 1873 році Андрій Васильович їде до Німеччини і поступає до Вюрцбурзький університет на медичний факультет. У 1877 році повертається до Росії і підтверджує в Київському імператорському університеті імені Святого Володимира диплом хірурга, отриманий ним у Німеччині.

В цьому ж році молодий доктор Корвацький почав лікарську діяльність в Ананьївському повіті Херсонської губернії, потім - в Чернігівському земстві. У 1878г. призначений земським лікарем Василівської 4-го земськоїлікарської дільниці Мелітопольського повіту Таврійської губернії. І все його подальше подвижницьке життя повністю і без залишку присвячене служінню найбіднішому селянству. З 1879 року Андрій Васильович - земський лікар Мелітопольської 10-ї земської лікарської дільниці Мелітопольського повіту Таврійської губернії, перший хірург Мелітополя, лікар Мелітопольського реального училища.

У 1883 році почалася наукова садівнича діяльність А.В. Корвацького, зав'язалося його листування з Л.П. Симиренком та іншими відомими російськими вченими-садівниками. У селі Семенівка на супіщаному чорноземі їм був закладений перший дослідний сад і виноградник площею в один гектар. Поруч був влаштований артезіанський колодязь з вітряними двигунами для поливу. У 1887 році Андрієм Корвацьким на рухомих пісках Кізіяр поблизу Мелітополя був закладений досвідчений сад і розплідник. В цей же час він вів роботу з вивчення гідрогеології місцевості. В результаті - відкрита свердловина, вода якої їм рекомендована як лікувальна мінеральна. (А з 1955 року розпочато промисловий розлив води "Мелітопольська мінеральна"). За рекомендаціями А.В. Корвацького розпочато буріння глибоких свердловин Бучацького водоносного горизонту для поліпшення водопостачання Мелітополя та забезпечення населення якісною питною водою.

Лікар-народник Корвацький А.В. впровадив концепцію пріоритетності проведення санітарно-гігієнічних, профілактичних та комплексу практичних оздоровчих заходів в Мелітопольському повіті та м. Мелітополі. У 1897 році за наполяганням Андрія Васильовича заснована Мелітопольська міська санітарна станція. У 1899 році Андрій Васильович брав участь у проектуванні та будівництві нової земської лікарні (нині - міська лікарня № 1).

Він є автором наукових робіт з садівництва і виноградарства, учасником сільськогосподарських конкурсів та виставок в Ялті, Парижі, Реймсі.

Помер в 1907 році в м. Мелітополі. Похований на території дослідного саду (нині - I відділення Українського НДІ зрошуваного садівництва).

12 вересня 2005 А.В. Корвацького був відкритий пам'ятник роботи скульптора В. Носова на пр. Б. Хмельницького.

Джерела: 1, 2

Wyświetleń: 1193 | Dodał: Sergiusz | Tagi: Korwacki, Корвацький | Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: